Babskie rozkminy w niedzielny poranek

„Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?»” (Mk 16, 1-3)

Umarła nadzieja. Idą namaścić ciało. W końcu to kobiety – one przeważnie myślą o stronie estetycznej. Ładna firanka, kwiatki na stole, czyste okna i umyta podłoga. I ma ładnie pachnieć. Nawet, jeśli już umarło.

I robią to same – idą we trzy. Po drodze orientują się, że jednak o czymś zapomniały. O czymś, co może uniemożliwić im wykonanie tego, co sobie zaplanowały. Mogą nie dać rady odsunąć kamienia. Z pewnością nie dadzą rady – ten kamień był ogromny. Ciekawe, czy pomyślały też o tym, że grób był zapieczętowany cesarską pieczęcią. Za jej złamanie groziła kara śmierci.  Ewangeliści o tym nie piszą, ale wyobrażam sobie, że nawet strach przed konsekwencjami nie powstrzymałby tych dzielnych kobiet przed namaszczeniem Ukochanego Mistrza.

Zapieczętowany kamień. Przeszkoda nie do usunięcia. I babska rozkmina*, co by tu zrobić, żeby jednak dopiąć swego. Próby rozwiązania problemu swoimi siłami. Znasz to skądś?

Ile w Twoim życiu było takich sytuacji, gdy umarła nadzieja a Ty się zastanawiałeś, jak ją wskrzesić? Jak rozwiązać jakiś problem, który Cię przerastał? Coś, co naprawdę wyglądało na nie do pokonania.

I wtedy staje się cud. Gdy podchodzisz do kamienia z miłością i pragnieniem Boga, okazuje się, że właśnie w tej chwili Twojego życia jest poranek wielkanocny. Kamień jest odsunięty! Niezależnie od tego, jak bardzo umarło to, co właśnie chcesz namaścić, On już to zwyciężył, On już to ożywił.

Bo Zmartwychwstanie to nie jest fakt historyczny, który kiedyś miał miejsce. To kairos – czas zbawienia. To nieustanne dzisiaj, które wciąż się wydarza. „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia!”  (2 Kor 6, 2) Pan Zmartwychwstały wciąż żyje i nieustannie z wielką mocą odwala (tak dosłownie zrobił – nie odsunął, ale odwalił z wielką mocą ogromny zapieczętowany głaz!) każdy kamień, który pogrzebał Twoją nadzieję. Jeśli tylko zechcesz Go spotkać.

Zmartwychwstanie Chrystusa dzieje się tu i teraz – nie tylko w ten dzisiejszy dzień Święta. Ono się dokonuje nieustannie, On nieustannie JEST – od wieków i na wieki. Żyjący Bóg w uwielbionym ciele człowieka JEST nieustannie przy Tobie i w Tobie. On nieustannie żyje i działa – odwala kamienie, wychodzi z grobu, uzdrawia niewidomych na duszy, wskrzesza grzeszników do życia. On nieustannie karmi Sobą swój lud, nieustannie poi go Swoją krwią. Jak obiecał, tak zrobił. Jak zrobił, tak czyni nadal.

Nie rozkminiaj, kto Ci odwali kamień w Twoich codziennych zmaganiach. Spójrz na Niego z miłością a dostrzeżesz, że cokolwiek przeżywasz, cokolwiek dzieje się złego, cokolwiek Cię dręczy, już zostało zwyciężone w Nim.

Christus vivit – Chrystus żyje!!!

„Jeśli On żyje, to naprawdę może być obecny w twoim życiu, w każdej chwili, aby napełnić je światłem. Tak więc nigdy nie będzie więcej samotności ani opuszczenia. Nawet gdyby wszyscy odeszli, On będzie, tak jak obiecał: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). On napełnia wszystko swoją niewidzialną obecnością i gdziekolwiek pójdziesz, będzie na ciebie czekał. Ponieważ On nie tylko przyszedł, ale przychodzi i będzie przychodził każdego dnia, aby zaprosić cię do pójścia w kierunku coraz to nowego horyzontu.

Kontempluj Jezusa szczęśliwego, przepełnionego radością. Raduj się ze swoim Przyjacielem, który zwyciężył. Zabili świętego, sprawiedliwego, niewinnego, ale On zwyciężył. Zło nie ma ostatniego słowa. Także w twoim życiu zło nie będzie miało ostatniego słowa, ponieważ twój Przyjaciel, który cię kocha, chce w tobie zatriumfować. Wybawca twój żyje.”

(Papież Franciszek, Adhortacja Apostolska Christus Vivit)

 

*rozkminiać – wg sjp.pwn.pl:  

  • potocznie: rozpoznać strukturę danego zjawiska, odgadnąć sposób działania danego mechanizmu (we wszystkich dziedzinach), zrozumieć dane zagadnienie

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.