DDA – KIM JESTEŚMY. CZĘŚĆ II: KOSTIUMY I MASKI. OSIOŁEK.

KOSTIUMY I MASKI CZYLI ROLE W RODZINIE ALKOHOLOWEJ – CD.

Po omówieniu ról Bohatera, Dziecka Niewidzialnego oraz Kozła Ofiarnego (teksty dostępne tutaj: https://strefapolcienia.blog.deon.pl/2019/03/05/dda-kim-jestesmy-czesc-ii-kostiumy-i-maski/, https://strefapolcienia.blog.deon.pl/2019/03/11/dda-kim-jestesmy-czesc-ii-kostiumy-i-maski-peleryna-niewidka/ , https://strefapolcienia.blog.deon.pl/2019/03/18/dda-kim-jestesmy-czesc-ii-kostiumy-i-maski-hulk/), przyszedł czas na ostatnią z ról – Maskotkę.

Jeśli ktoś nie oglądał kultowego już niemal Shreka, to przedstawiam Państwu dzisiejszego bohatera – Osiołka.

Osiołek to przeuroczy przyjaciel Shreka, wywołujący zawsze na ustach widza uśmiech. Swoim zachowaniem najczęściej bawi lub irytuje współtowarzyszy przygód, lecz potrafi być bardzo odważny i jest zawsze lojalny w stosunku do przyjaciół. W obliczu zagrożenia często znajduje rozweselające komentarze. Moja zdecydowanie ulubiona scena to przeuroczy dialog ze Smoczycą (który notabene okazał się skutecznym sposobem na podryw, wszak została ona później jego małżonką ?). Jeśli ktoś ma ochotę obejrzeć, to znalazłam ten fragment filmu tutaj:

Tyle tytułem wstępu. Osiołek, jaki jest – każdy widzi. Co zaś ma wspólnego z DDA? Funkcję rozweselacza – maskotki w towarzystwie.

OSIOŁEK – MASKOTKA

Osiołek jako dziecko

Często najmłodszy członek rodziny. Zawsze gotowy, by rozładować nerwową atmosferę. Rozbawia towarzystwo, szczególnie pijanego rodzica, by ten nie wyładował się na pozostałych domownikach. Zazwyczaj zachęcany do rozśmieszania alkoholika przez współuzależnionego partnera.

Dzieckiem – maskotką można się pochwalić przed znajomymi i rodziną, by odwrócić uwagę od problemu alkoholowego. Zawsze radosny Osiołek pokazuje, że przecież w tej rodzinie nie jest tak źle.

Tymczasem w środku kłębi się ogromna ilość lęku, smutku i bezradności. Dziecko – maskotka ma poczucie, że jest przydatne i ważne tylko wtedy, gdy ma rozśmieszyć pijanego tatusia lub mamusię, natomiast jego potrzeby nie są w ogóle brane pod uwagę. Nie ma prawa do okazywania smutku – ma być zawsze pogodne i radosne, nawet wtedy, gdy jest przerażone trwającą w domu awanturą.

Osiołek w życiu dorosłym – prawdopodobne problemy

Dusza towarzystwa – opowiada najwięcej dowcipów, robi z siebie błazna, żeby rozweselić towarzystwo. Zapytany o to, jak się czuje – zawsze odpowie, że świetnie. Nie ujawnia na zewnątrz swoich problemów. Zawsze gotowy, by pocieszyć. Maskuje wszystkie uczucia wesołkowatością.

W środku czai się zakamuflowany smutek, do którego Osiołek nie daje sobie prawa. Wypiera go tak samo, jak lęk.

Osiołek – zasoby

Jeśli tylko znajdzie równowagę w przeżywaniu emocji, pozwalając sobie na przeżywanie także innych uczuć, Dziecko – Maskotka może być wspaniałym źródłem pozytywnego myślenia i radości w swoim otoczeniu. Wysoki poziom empatii sprawia, że tacy ludzie chętnie i skutecznie wspierają innych, pocieszają ich poodnoszą na duchu w trudnych chwilach.

Życie duchowe

Może przyjąć rolę maskotki również w kontakcie z Bogiem. Wówczas ma blokadę na stanięcie w prawdzie przed Stwórcą ze swoim smutkiem i lękiem. Nerwicowo może uważać Boga za podobnego do rodzica-alkoholika i mieć wrażenie, że Bogu trzeba się przypodobać nienagannym zachowaniem, aby zasłużyć na miłość i uwagę.

Gdy Hulk przeszkadza Robertowi

Skumulowane pokłady lęku i smutku mogą prowadzić do rozwoju głębokiej depresji maskowanej pozorami zadowolenia. Kojarzy mi się to mocno z postacią Robina Williamsa, który był genialnym aktorem komediowym a popełnił samobójstwo – wiele lat zmagał się z depresją, która ostatecznie doprowadziła go do tego desperackiego czynu.

Ze względu na nieumiejętność przeżywania smutku, Maskotka może być także podatna na uzależnienia, szczególnie alkoholizm. Wszak po alkoholu jest się jeszcze zabawniejszym a w początkowej fazie picie ułatwia odsunięcie od siebie zalegającego smutku i lęku.

Jak odnaleźć równowagę między problemem a zasobem?

  1. Skończ z udawaniem, że zawsze wszystko jest super. Daj sobie prawo do gorszego dnia, do smutku i lęku.
  2. Skonfrontuj się ze swoimi najgłębszymi potrzebami – nie musisz uszczęśliwiać wszystkich dokoła na siłę. Spróbuj przyjrzeć się temu, czego Ty tak naprawdę w danym momencie potrzebujesz.
  3. Kiedy odczujesz smutek, zatrzymaj się i znajdź jego przyczynę. Nie bój się go. Przyjmij go i daj sobie czas na przeżycie. W tym czasie nie wmawiaj sobie i innym, że czujesz się świetnie. Nazwij swój stan na głos, bez lęku, że będziesz odrzucony, bo uśmiech zszedł Ci z twarzy.
  4. Stań przed Bogiem w prawdzie. Pokaż Mu wszystkie swoje emocje, również gniew, jeśli go odczuwasz. On Cię kocha niezależnie od tego, czy mu się przymilasz, czy wylewasz przed Nim żale – zawsze Cię wysłucha.

Powodzenia, kochane Osiołki! To cudownie, że jesteście – uśmiechnięci, pocieszający, rozweselający – wprowadzacie do świata mnóstwo pozytywnej energii. Jeśli jednak w środku was coś gniecie, nie udawajcie na zewnątrz, że wszystko jest cudowne a świat doskonały. Tak jak wy chcecie pocieszyć i wesprzeć innych, tak samo zasługujecie na to, by w trudnym momencie ktoś zauważył, że macie problem i też was wsparł w trudnościach.

Słowo dla Ciebie:

„Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.” (Mt 5, 4)

 

„W każdym czasie Jemu ufaj, narodzie!

Przed Nim serca wasze wylejcie:

Bóg jest dla nas ucieczką!” (Ps 62, 9)

 

„Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę dla [uzyskania] pomocy w stosownej chwili.” (Hbr 4, 15-16)

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.